0

Several Southwest Georgia prep hoops teams end season in Top 10 in final GSWA state poll

Photo by Scott Chancey

Photo by Scott Chancey

Georgia Sportswriters Association boys and girls final basketball poll, with first-place votes in parentheses, total points.

Boys

Class AAAAA

1. Milton (6) 60

2. Westlake 69

3. Norcross 46

4. Central Gwinnett 44

5. Newton 32

6. McEachern 24

7. Groves 20

8. Wheeler 15

9. Meadowcreek 12

10. Stephenson 9

Others receiving votes: Centennial 6, Collins Hill 5, Campbell 2, Tift County 2.

Class AAAA

1. Miller Grove (6) 60

2. Richmond Academy 52

3. Mays 48

4. Bainbridge 39

5. North Clayton 38

6. Hillgrove 28

7. Glenn Hills 23

8. Lithia Springs 19

9. Rockdale County 14

10. Glynn Academy 5

Others receiving votes: Hiram 3, Banneker 1.

Class AAA

1. Columbia (6) 60

2. LaGrange 52

3. Westover 48

4. South Atlanta 41

5. North Hall 37

6. Elbert County 27

7. Dougherty 17

8. Monroe-Albany 16

(tie) Riverwood 16

10. Liberty County 12

Others receiving votes: Washington County 3, West Hall 1.

Class AA

1. Greater Atlanta Christian (6) 60

2. Thomasville 54

3. Laney 48 Northeast 52

4. Jefferson 40

5. Henry County 30

6. McIntosh County Academy 27

7. Callaway 24

(tie)Northeast-Macon 24

9. Spencer 13

10. Decatur 6

Others receiving votes: Westminster 4.

Class A

1. Wesleyan (6) 60

2. Whitefield Academy 52

3. Terrell County 46

4. Wilcox County 41

5. Wilkinson County 39

6. Greenville 22

7. Providence Christian 20

8. Aquinas 15

9. Pace Academy 14

10. Commerce 6

(tie) Paideia 6

Others receiving votes: Gordon Lee 4, Lanier County 3, Dody County 2.

--------------------------

GIRLS

Class AAAAA

1. Norcross (6) 60

2. Redan 53 Parkview (1) 73

3. Westlake 48

4. Milton 43

5. Mill Creek 34

6. Campbell 29

7. Stephenson 25

8. Bradwell Institute 14

9. Parkview 9

10. Marietta 5

(tie) McEachern 5

Others receiving votes: Northside-Warner Robins 3, Etowah 1, Roswell 1.

Class AAAA

1. Southwest DeKalb (6) 60

2. Northwest Whitfield 53

3. Forest Park 46

4. Dutchtown 41

5. Loganville 33

6. Statesboro 27

7. Madison County 19

8. Mays 18

9. Rome 10

10. Fayette County 9

Others receiving votes: Glenn Hills 8, Hephzibah 5, Bainbridge 1.

Class AAA

1. Columbia (6) 60

2. Carver-Atlanta 54

3. Kendrick 48

4. LaGrange 40

5. Northside-Columbus 34

6. Franklin County 32

7. Spalding 18

(tie) Westover 18

9. East Hall 14

10. Peach County 7

Others receiving votes: Washington County 4, Lakeview-Fort Oglethorpe 3, Gainesville 1, Richmond Hill 1.

Class AA

1. Buford (6) 60

2. Vidalia 53

3. Greater Atlanta Christian 47

4. Laney 44

5. Henry County 31

6. Rabun County 29

7. Blessed Trinity 16

8. Thomasville 13

9. Northeast-Macon 12

10. Mitchell County 11

Others receiving votes: Lovett 8, Dodge County 3, Crawford County 2, Appling County 1.

Class A

1. Wesleyan (6) 60

2. Savannah Christian 54

3. Taylor County 46

4. Southwest Atlanta Christian 42

5. Calvary Day 29

(tie) Paideia 29

7. ECI 25

8. Randolph-Clay 20

9. St. Francis 15

10. Warren County 5

Others receiving votes: Gordon Lee 2.

The following papers participated in the voting: The Albany Herald, The Augusta Chronicle, The Gainesville Times, The Gwinnett Daily Post, The Ledger-Enquirer (Columbus), The Marietta Daily Journal, The Tifton Gazette, The Telegraph (Macon).