0

HIGH SCHOOL BASKETBALL: Herald ‘Prep Peek’

Javoris Cooks

Javoris Cooks

photo

Briunna Freeman

MALE ATHLETE OF WEEK

Javoris Cooks

Senior

Crisp County High School

Cooks has quietly kept Crisp County in the Region 1-AAAA hunt. His play last week was huge in two wins over Worth County and Dougherty. Cooks scored 16 to upend Worth County in overtime, then led the way with 19 against Dougherty on Tuesday.

_______________________________________________

FEMALE ATHLETE OF WEEK

Briunna Freeman

Junior

Pelham High School

The junior is a key reason the Lady Hornets are the last unbeaten girls team in Southwest Georgia. In three wins last week over Brooks County, Cairo and Baker County, she averaged 22 points per game, including 24 in a big victory over Brooks County last Friday.

_______________________________________________

QUOTE OF THE WEEK

“I was feeling bad because we didn’t play good defense, but that’s great news. (The Region 1-AAAA race) still boils down to us controlling our own destiny. We just need to win and let the other chips fall where they lay.”— Crisp County coach Terry Smith after his team defeated Dougherty 70-65, then learning Americus-Sumter had upended Westover on Tuesday.

_______________________________________________

GAMES OF THE WEEK

Tonight:

No. 2 Monroe girls vs. Dougherty (at Darton), 4:15 p.m.

Early County girls at Thomasville, 6 p.m.

Miller County girls at Mitchell County, 6 p.m.

No. 4 Worth County boys at Americus-Sumter, 7:30 p.m.

Thomas County Central boys at Lee County, 7:30 p.m.

Saturday:

No. 2 Monroe girls at Crisp County, 6 p.m.

No. 5 Mitchell County girls at No. 1 Pelham, 6 p.m.

No. 1 Seminole County boys at Calhoun County, 7:30 p.m.

Monroe boys at No. 3 Crisp County, 7:30 p.m.

_____________________________________________________

AREA HOOPS SCHEDULE

Today’s Games

4:15 p.m.

Monroe girls vs. Dougherty (at Darton)

5:45 p.m.

Westover girls vs. Albany (at Darton)

6 p.m.

Crisp County girls at Turner County

Worth County girls at Americus-Sumter

Thomas County Central girls at Lee County

Harris County girls at Bainbridge

Cook girls at Pelham

Early County girls at Thomasville

Seminole County girls at Baker County

Miller County girls at Mitchell County

Calhoun girls at Webster County

Quitman County girls at Randolph-Clay

Southland girls at Brookwood

Westwood girls at Southwest Georgia

6:30 p.m.

Deerfield-Windsor girls at Calvary Christian

Valwood girls at Terrell Academy

Fullington girls at Crisp Academy

7:15 p.m.

Monroe boys vs. Dougherty (at Darton)

7:30 p.m.

Crisp County boys at Turner County

Worth County boys at Americus-Sumter

Thomas County Central boys at Lee County

Harris County boys at Bainbridge

Cook boys at Pelham

Early County boys at Thomasville

Seminole County boys at Baker County

Miller County boys at Mitchell County

Calhoun County boys at Webster County

Quitman County boys at Randolph-Clay

Southland boys at Brookwood

Westwood boys at Southwest Georgia

8 p.m.

Deerfield-Windsor boys at Calvary Christian, 6:30 p.m.

Valwood boys at Terrell Academy, 6:30 p.m.

Fullington boys at Crisp Academy, 6:30 p.m.

8:45 p.m.

Westover boys vs. Albany (at Darton)

Saturday’s Games

4:30 p.m.

Crisp Academy girls at Westfield

5 p.m.

Sherwood Christian girls at Southland

6 p.m.

Crisp Academy boys at Westfield

Monroe girls at Crisp County

Albany girls at Turner County

Americus-Sumter girls at Terrell County

Worth County girls at Fitzgerald

Cairo girls at Bainbridge

Mitchell County girls at Pelham

Berrien girls at Early County

Seminole County girls at Calhoun County

Randolph-Clay girls at Miller County

Baker County girls at Cook

6:30 p.m.

Sherwood Christian boys at Southland

7 p.m.

Harris County girls at Lee County

7:30 p.m.

Monroe boys at Crisp County

Albany boys at Turner County

Americus-Sumter boys at Terrell County

Worth County boys at Fitzgerald

Cairo boys at Bainbridge

Mitchell County boys at Pelham

Berrien boys at Early County

Seminole County boys at Calhoun County

Randolph-Clay boys at Miller County

Baker County boys at Cook

8:30 p.m.

Harris County boys at Lee County

Monday’s Game

6 p.m.

Southwest Georgia Academy girls at Northside Methodist

7:30 p.m.

Southwest Georgia Academy boys at Northside Methodist

Tuesday’s Games

6 p.m.

Worth County girls at Albany

Crisp County girls at Westover

Cairo girls at Americus-Sumter

Bainbridge girls at Lee County

Berrien girls at Pelham

Seminole County girls at Early County

Calhoun County girls at Terrell County

Randolph-Clay girls at Stewart County

6:30 p.m.

Brookwood girls at Deerfield-Windsor

Sherwood Christian girls at Terrell Academy

Valwood girls at Westwood

Crisp Academy girls at Georgia Christian

7 p.m.

Tiftarea girls at Southland

7:30 p.m.

Worth County boys at Albany

Crisp County boys at Westover

Cairo boys at Americus-Sumter

Bainbridge boys at Lee County

Berrien boys at Pelham

Seminole County boys at Early County

Calhoun County boys at Terrell County

Randolph-Clay boys at Stewart County

8 p.m.

Brookwood boys at Deerfield-Windsor

Sherwood Christian boys at Terrell Academy

Valwood boys at Westwood

Crisp Academy boys at Georgia Christian

8:30 p.m.

Tiftarea boys at Southland

Thursday’s Games

6 p.m.

Southland girls at Byne Christian

6:30 p.m.

Highland Christian girls at Westwood

7:30 p.m.

Southland boys at Byne Christian

8 p.m.

Highland Christian boys at Westwood

EDITOR’S NOTE: Don’t see your team’s game on the schedule, or is your game time incorrect? Please give us a call at (229) 888-9307 or drop us an email at sports@albanyherald.com